Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 8 sierpnia 2017

KOPALNIA ZŁOTA

W niedzielę 06.08.2017 r. postanowiliśmy zwiedzić miejsce które jest blisko nas, a do którego jakoś do tej pory nie dotarliśmy - kopalnia złota w Złotym StokuZłoty Stok położony jest u stóp Gór Złotych, we wschodniej części Ziemi Kłodzkiej. 


W XVI wieku miasto było europejską potęgą w wydobyciu złota. Złoto wydobywano do 1962 roku. 


Zanim dotarliśmy do kopalni ze złotym kruszcem to na początku trasy  zwiedzamy Średniowieczny Park Techniki, stanowi on replikę średniowiecznej osady górniczej wyposażonej w urządzenia skonstruowane w skali 1:1 na podstawie rycin oraz opisów Georgiusa Agricoli. Ciekawie i z dowcipem przedstawione urządzenia i sposoby wydobywania złota.

Jest to jedyna taka atrakcja w Europie, więc warto tu zajrzeć.
Można spróbować swoich sił w szukaniu cennego kruszcu, ile się znajdzie tyle zabieramy :)Po zapoznaniu się ze sprzętem i obejrzeniu osady a także przejściu przez labirynt strachu docieramy do CHATY KATA.Kat tylko groźnie wygląda ale jest całkiem miły, można się wykupić i pójść dalej zwiedzać kopalnie.„Kopalnia Złota" to specjalnie przygotowana trasa turystyczna z ekspozycją muzealną obejmująca dwie sztolnie.W pierwszej z nich - „Gertrudzie" (500 m) - turyści mogą podziwiać unikatową kolekcję map geologicznych, dawne górnicze instrumenty geodezyjne, tygle i piec do wytopu złota, bogatą kolekcję skał, rud i minerałów. Zwiedzanie Sztolni Gertruda wiążę się z dodatkową atrakcją a mianowicie przejściem Chodnikiem Śmierci, do przeżycia choć można się wystraszyć.


Jedną z atrakcji jest zjazd metalową rynną. Tu muszę się przyznać, że miałam małego stracha, ostatni raz na ślizgawce byłam jeszcze jako dziecko w wieku przedszkolnym :) Widać po mojej minie, że przeżyłam i to w całkiem dobrym humorze.


Druga ze sztolni - „Czarna" (700 m) - znajduje się w górnej części Złotego Jaru. 


Ta sztolnia wiedzie zwiedzających XVI-wiecznymi, ręcznie kutymi wyrobiskami, poprzez komory, po wybranych gniazdach rudy złotonośnej. Aby dostać się na dół kopalni trzeba pokonać parenaście :) schodków...


...całe szczęście, że idziemy w dół a nie do góry, bo chyba bym tam została jako eksponat do oglądania :).


Krążąc podziemnymi chodnikami dochodzimy do jedynego w Polsce podziemnego wodospadu, jest malutki ma wysokość 10 m ale godny podziwu.Z kopalni wyjeżdżamy pociągiem i jest to kolejny gwóźdź programu.Na trasie zwiedzania znajdują się także: Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli - kolekcja tabliczek związanych głównie z przepisami BHP, oraz  laboratorium Scharfenberga, który chcąc odkryć eliksir młodości, odkrył arszenik - potężną truciznę, która jednak ma ponoć właściwości odmładzające.
 Można takżę własnoręcznie wybić pamiątkową monetę, wziąć udział w płukaniu złota, obejrzeć pokaz odlewania złotych sztabek, wykonać złoty papier czerpany bądź też obejrzeć wystawę minerałów. Atrakcji na cały dzień, na pewno nie będziecie się nudzić.
Warto pamiętać,  że pod ziemią panuje stała temperatura, przez cały rok i wynosi ona około 7 stopni Celsjusza. Koniecznie nie zapomnijcie jakiegoś ciepłego okrycia, gdyż podczas 1,5-godzinnego zwiedzania można zmarznąć, szczególnie dzieci.
Pakiet Zwiedzanie Kopalni Złota plus Średniowieczny Park Techniki: 29 zł normalny, 22 zł ulgowy.

Zwiedzanie kompleksu jest bardzo przyjazne i z dużą dawką humoru, choć moim zdaniem dla dzieci od 6 roku życia, młodsze się nudziły.
Parking bezpłatny :) co nas miło zaskoczyło :)

Wracając przeszliśmy się po miasteczku Złoty Stok i Lądku Zdroju ale to już będzie oddzielny wpis bo ten wyszedł trochę długi i mam nadzieję, że Was nie zanudziłam :).
Bardzo miło spędzona niedziela - pozdrawiam
Małgosia W.

6 komentarzy:

 1. Piękne miejsca, szkoda że ja mam tam tak daleko. Super wycieczka i najważniejsze, że udana

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kiedyś zaplanujesz pobyt na Dolnym Śląsku i będzie okazja... :)

   Usuń
 2. Bardzo ciekawa wycieczka, wiele atrakcji. Też ubolewam, że to tak daleko ode mnie. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kiedyś będzie okazja bo atrakcji wiele :) Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Też tam byłam - dokładnie w tę niedzielę! Po naparstki dla dziewczyn :)

  http://przystanek-klodzko.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No proszę, jakiświat jest mały :) super :)

   Usuń