Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 27 czerwca 2016

VANCOUVER - GASTOWN

Czas spędzony w Kanadzie to głównie Vancouver i okolice. 
20 kwietnia 2016 r.  przebywając w tymże mieście postanowiliśmy troszkę go pozwiedzać, a zaczęliśmy od Gastown czyli od najstarszej i zabytkowej dzielnicy. 
Zapraszam do zwiedzania razem z nami:


Vancouver - miasto w Kanadzie, największa aglomeracja miejska w zachodniej części i trzecia największa po Toronto i Montrealu. Miasto położone jest w południowo-zachodniej części nadmorskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Vancouver znane jest z naturalnego piękna i prześlicznej lokalizacji pomiędzy nadmorskimi górami a Oceanem Spokojnym. Aktualnie miasto jest oceniane jako jedno z najlepszych miejsc na świecie do życia i z pewnością atrakcyjnym punktem wycieczek i wypoczynku.

Pomnik Jacka Deightona

Nazwa dzielnicy pochodzi od Jacka Deightona, zwanego "Gassy" (gadułą), emerytowanego żeglarza, samowładczego "burmistrza" miasta. W 1867 r. przybył on tu czółnem wraz z indiańską żoną oraz wyliniałym psem i otworzył bar dla pracowników pobliskiego tartaku. Pomnik barmana stoi przy MapIe Tree Square w sercu Gastown, gdzie ponoć stała pierwsza tawerna. Interes piwny prosperował doskonale, wkrótce otworzono drugi bar i osada zwana Gassy's Town, stała się zalążkiem współczesnego Vancouver. W późniejszym okresie centrum przeniosło się na zachód.  (info. internet)


Jedną z niewątpliwych atrakcji Vancouver jest unikalny, dwutonowy zegar parowy na zachodnim krańcu Water Street. Co 15 minut pojawia się nad zegarem biały obłok i można posłuchać dźwięków które wydaje z siebie zegar. 

Po drugiej stronie ulicy jest kafejka gdzie można odpocząć i posłuchać lub zatrzymać się na chwilkę.Przepięknie nadbrzeże położenie na cyplu Zatoki Angielskiej na tle przepięknych gór z ośnieżonymi szczytami. 


Wspaniałe budynki i wieżowce ze szkła widoczne w oddali zapraszają do siebie. 
 Zwiedzając miasto natrafiamy na przyczepy w których można na szybko coś przekąsić.


Kolejnym punktem na mapie Vancouver wartym zwiedzenia jest wieża widokowa z okrągłą platformą, z której można podziwiać przepiękną panoramę miasta.W latach 70 dzielnicę uznano za miejsce zabytkowe (tutejsze budynki są najstarsze w mieście) i przystąpiono do jego systematycznego upiększania. 

 

Pomnik upamiętniający żołnierzy poległych w 1914-1918 / 1939-1945.
Znajdują się tu liczne sklepy z pamiątkami...

 

...oraz bardziej ciekawe jak np. ten z butami "kowbojkami". Muszę przyznać, że buty mnie zauroczyły cena mniej :).

Podczas całego naszego pobytu, po tej pięknej, starej dzielnicy spacerowaliśmy wiele razy a dziś czuję niedosyt, gdybym tylko mogła już teraz poszłabym pospacerować.

Pozdrawiam i zapraszam na cd. z naszego pobytu w Kanadzie.
Małgosia W. 

2 komentarze: