Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 12 czerwca 2017

KAMIEŃ POMORSKI

12.06.2017 r. poniedziałek

Dziś pogoda w kratkę, trochę słońca a za chwilę chmury i przelotny deszczyk. Taka pogoda sprzyja zwiedzaniu okolicy. Pierwsze miasteczko, które mieliśmy na liście do zwiedzania to KAMIEŃ POMORSKI -  miasto w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim. Z Międzywodzia to zaledwie 19 km i 24 minuty jazdy samochodem.
Przyjechaliśmy tu przede wszystkim dla katedry która jest najstarszym zabytkiem miasta, początki jej sięgają XII wieku.We wnętrzu katedry dominują przepiękne barokowe organy ufundowane w 1669 roku przez tytularnego biskupa kamieńskiego księcia pomorskiego Ernesta Bogusława de Croya.Po 1945 roku katedra stała się składowiskiem ołtarzy, rzeźb oraz obrazów przeniesionych z innych kościołów pomorskich np.: ołtarza z Trzęsacza (południowe ramię transeptu). Nie udostępniane zwiedzającym podziemia katedry kryją krypty książąt zachodniopomorskich i biskupów kamieńskich.

Co roku latem w katedrze odbywają się koncerty organowe. Warto zajrzeć też do malutkiego Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, które znajduje się wewnątrz katedry, koszt 2 zł / osoba. 
Zwiedzając miasteczko trafiamy do portu, który pełni tu funkcje głównie rybackie, ale jest też marina dla żeglarzy (jedna z największych na Pomorzu Zachodnim).
W miasteczku znajduje się fragment muru obronnego z jedną z ocalałych baszt – Baszcie Wolińskiej.Co przyniesie nam jutrzejszy dzień - zobaczymy jaka będzie pogoda?
Pozdrawiam - Małgosia W.

2 komentarze: