Łączna liczba wyświetleń

sobota, 2 lipca 2016

CZARNE PORZECZKI

Witam, dziś poczęstuję Was ciastem z czarną porzeczką


Był sezon truskawkowy a teraz w ogrodzie nastał czas na czarne porzeczki, tak więc trzeba korzystać z tego dobrodziejstwa.

CIASTO Z CZARNĄ PORZECZKĄ

CIEMNY BISZKOPT:
SKŁADNIKI: 8 jajek, 2 płaskie łyżki kakao, 6 łyżek mąki pszennej, 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia.
WYKONANIE: Białka ubić na sztywną pianę, dodając stopniowo cukier, żółtka, na końcu mąkę z proszkiem do pieczenia i kakao. Piec ok. 40 min. w temp. 170 - 180 stopni C. Po upieczeniu ciasto przekroić na 2 części.


JASNY BISZKOPT:
SKŁADNIKI: 4 jajka, 1/2 szklanki cukru, 3/4 szklanki mąki pszennej, 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia.
WYKONANIE: Białka ubić na sztywną pianę, dodając cukier, żółtka, mąkę z proszkiem do pieczenia. Piec 25 - 30  minut w temp. 170 - 180 stop. C.


MASA - tu poszłam na łatwiznę i użyłam gotowej masy do ciasta karpatka, bardzo często tak robię jeżeli tylko mogę sobie życie ułatwić a wiem, że masa jest dobra, zawsze wychodzi i wszystkim smakuje.


PRZEŁOŻENIE CIASTA: ciemny biszkopt nasączony sokiem z czarnych porzeczek - masa - na masę nałożyć porzeczki - jasny biszkopt - masa - na masę znowu nakładany czarne porzeczki - ciemny biszkopt nasączony sokiem z porzeczek.


Ciasto można polać polewą czekoladową lub posypać cukrem pudrem. 


Życzę Wam miłej soboty i niedzieli
(oj, właśnie zaczęło grzmieć, będzie burza i nici z kawy w ogrodzie) 
Pozdrawiam - Małgosia W.


2 komentarze:

  1. Pyszności:), uwielbiam czarne porzeczki, a po Twoim przepisie chyba jeszcze bardziej:). Pozdrawiam Cieplutko:). Małgosia.

    OdpowiedzUsuń